Gdy wspólnik wychodzi ze spółki jawnej
Problemy z ustaleniem przychodu wolnego od opodatkowania
Gdy wspólnik wychodzi ze spółki jawnej
Mimo że przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia od podatku jedynie część przychodu wspólnika występującego ze spółki osobowej (do wysokości kosztu nabycia wkładu), to wydaje się, że i od części nadwyżki ponad ten koszt wspólnik nie zapłaci podatku. Ale tylko od części.
- Wspólnicy spółki cywilnej przekształcili ją w 2002 r. w spółkę jawną. Od początku istnienia spółki rozliczali się na zasadach ogólnych, prowadząc księgę przychodów i rozchodów. W końcu 2002 r. jeden ze wspólników odszedł. Z kodeksu spółek wynika, że rozliczenie ustępującego wspólnika powinno nastąpić na podstawie sporządzonego w tym celu bilansu. Już samo sporządzenie rzetelnego bilansu, gdy nie prowadzi się ksiąg handlowych, nastręcza wiele trudności, ale prawdziwe problemy zaczynają się wtedy, gdy chcemy ustalić, co na podstawie bilansu należy się ustępującemu wspólnikowi - pisze czytelniczka DOBREJ FIRMY. - W poprzednich latach udziały w zyskach dla poszczególnych wspólników zmieniały się, bo z umowy wynikała możliwość ich zmiany nawet kilkakrotnie w ciągu roku, w zależności od różnych czynników. Wspólnicy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta