Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odciąć polityków od gospodarki

30 października 2003 | Publicystyka, Opinie | BC
źródło: Nieznane

Rozmowa z dr Kają Gadowską, socjologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorką książki "Zjawisko klientelizmu polityczno-ekonomicznego. Systemowa analiza powiązań sieciowych na przykładzie przekształceń sektora górniczego w Polsce".

Odciąć polityków od gospodarki

Fot. Tomasz Żurek

- Istotę klientelizmu, który jest zapewne zjawiskiem starym jak świat, bada pani na przykładzie górnictwa. Dlaczego właśnie ta branża?

Kaja Gadowska: Jednym z argumentów była na pewno skala zjawiska. Górnicy stanowią ogromne zaplecze wyborcze dla świata polityki. W roku 1990 w górnictwie pracowało niemal 400 tysięcy osób. Licząc razem z rodzinami i zatrudnionymi w firmach pracujących na rzecz górnictwa to ogromna rzesza ludzi.

Interesująca wydaje się też odporność tej branży na zmiany. Po każdej próbie reform sieć powiązań i interesów odradza się i funkcjonuje w najlepsze. Mimo że z prawie półmilionowej armii górników pozostała piąta część, obrona przed zmianami nie zmalała. A mierząc ją charakterem wystąpień, można nawet powiedzieć, że opór wzrósł.

Zwróćmy też uwagę, że w latach 1990 - 2002 górnictwo otrzymało w ramach pomocy publicznej 34 mld zł. To są gigantyczne pieniądze. To kolejny argument, by zbadać tę branżę. W najbliższych trzech...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3065

Spis treści
Zamów abonament