Prokurator generalny dalej od śledztw; Krok ku apolitycznej prokuraturze
Prokurator generalny dalej od śledztw
GOŚĆ "RZECZPOSPOLITEJ" - Krok ku apolitycznej prokuraturze
Oświadczenia majątkowe sędziów i prokuratorów kontrolują urzędy skarbowe, a prokurator generalny nie może wydawać zarządzeń, wytycznych i poleceń mogących wpływać na treść czynności procesowych. To tylko dwie spośród kilkudziesięciu zmian wprowadzonych wczoraj przez Sejm do ustaw: prawo o ustroju sądów powszechnych i o prokuraturze.
Obszerny rządowy projekt zmian usp i kilku innych ustaw trafił do Sejmu w lutym. Po pierwszym czytaniu na kilka miesięcy utknął w sejmowej podkomisji. Do drugiego czytania był gotowy we wrześniu. Wczoraj Sejm uchwalił nowelizację, która teraz trafi do Senatu.
Oświadczenia dla urzędu skarbowego
Dziś sędziowie i prokuratorzy składają oświadczenia majątkowe na ręce swoich przełożonych: sędziowie - prezesów sądów apelacyjnych, a prokuratorzy - prokuratorów apelacyjnych. Oświadczenia te mogą być ujawnione bez zgody zainteresowanych, są też dostępne dla urzędów skarbowych. Rząd uznał, że to za mało. - Musi być jasne, kto i w jaki sposób nagle dorobił się majątku - mówił w sierpniu 2002 r. Grzegorz Kurczuk, minister sprawiedliwości. Wczoraj propozycję uchwalił Sejm:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta