Adaptacje, remonty, prace wykończeniowe...
Adaptacje, remonty, prace wykończeniowe...
EWA ZIELIŃSKA
Wprowadzony w lutym do kodeksu cywilnego art. 647 1 o solidarnej odpowiedzialności inwestora wobec podwykonawcy za zapłatę wynagrodzenia za wykonane przez niego roboty budowlane przywołał problem, jakie umowy można uznać za umowy o roboty budowlane.
Przepis art. 647 1 kodeksu cywilnego znajduje zastosowanie wyłącznie w umowach o roboty budowlane. Dlatego tak ważna dla praktyki jest kwalifikacja prawna konkretnych umów jako umów o roboty budowlane. Istotne znaczenie dla tej kwestii ma stanowisko Sądu Najwyższego zajęte w uchwale z 11 stycznia 2002 r. (III CZP 63/01, pub. OSP z 2002 r. nr 10, poz. 125), zgodnie z którym umowa o roboty budowlane jest odrębnym typem umowy nazwanej, niebędącym podtypem umowy o dzieło, aczkolwiek historycznie z niej się wywodzi. Jednocześnie SN zwrócił uwagę na specyficzne cechy umowy o roboty budowlane pozwalające odróżnić ją od umowy o dzieło. Po pierwsze, w umowie o roboty budowlane przedmiotem świadczenia niepieniężnego wykonawcy może być tylko taki rezultat pracy o ucieleśnionym charakterze, który powstał w wyniku robót budowlanych, a po drugie, elementem konstytutywnym umowy o roboty budowlane jest dająca się wyinterpretować z art. 647 k.c....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta