Filologia kłopotliwej mniejszości
Od dziesięciu lat na Uniwersytecie Wileńskim działa katedra polonistyki
Filologia kłopotliwej mniejszości
Połowa studentów przychodzi na polonistykę po szkołach polskich, połowa - po litewskich, a czasem rosyjskich.
Katedra polonistyki na Uniwersytecie Wileńskim obchodziła niedawno swoje dziesięciolecie. Czy warto zwracać na to uwagę szerszej opinii publicznej? Katedr polonistycznych jest na wyższych uczelniach świata z kilkadziesiąt, co roku zatem kilka przeżywa jakiś jubileusz. Arytmetyka okrągłych dat ważna nie jest, natomiast praca zagranicznych instytucji, zajmujących się badaniem polskiego języka i polskiej kultury, na uwagę zasługuje na pewno.
Wilno i Wileńszczyznę darzymy w Polsce niezmiennym sentymentem, życie tamtejszych Polaków i ich więź z kulturą polską nie są nam obojętne. Rzecz nie sprowadza się jednak do względów emocjonalnych. Na tle wszystkich skupisk Polaków żyjących poza granicami Rzeczypospolitej Wileńszczyzna - wraz z Grodzieńszczyzną i południowo-wschodnim skrajem Łotwy - jest rzeczywistością całkiem szczególną. Tereny te stanowią kilkusetkilometrowy pas o szerokości od czterdziestu do ponad stu kilometrów, zamieszkany w większości - od 70 do ponad 90 procent - przez osiadłą tam w toku czterystu lat ludność polską. Znaczna część tej przestrzeni znajduje się w granicach Litwy. Ziemie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta