Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

VAT-em we wspólnoty mieszkaniowe

30 października 2003 | Prawo | EB
źródło: Nieznane

Część zarządów i zarządców w kwestiach rozliczeń podatkowych gubi się kompletnie

VAT-em we wspólnoty mieszkaniowe

RYS. PAWEŁ GAŁKA

EWA BOŃCZAK-KUCHARCZYK

Specyfika wspólnot mieszkaniowych okazuje się w wielu przypadkach trudna do pogodzenia z konstrukcją przepisów podatkowych. Stanowi przypadek, który trudno im przyporządkować, jakby wymykający się wyobraźni twórców ustaw podatkowych.

Gdy wchodziła w życie ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.), dalej uwl, zastała system podatkowy ukształtowany w latach 90., w tym uchwaloną 8 stycznia 1993 r. ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.), dalej uptu. Powstające z mocy uwl wspólnoty mieszkaniowe miały więc funkcjonować w urządzonym już świecie przepisów podatkowych, do którego obowiązane były się dostosować. Z tym jednak zawsze były i wciąż są kłopoty.

Płacą jak każdy

Wspólnoty mieszkaniowe są podatnikami VAT jako jednostki bez osobowości prawnej, mające siedzibę na terytorium Polski oraz wykonujące czynności podlegające opodatkowaniu wymienione w art. 2 uptu (m.in. odpłatne świadczenie usług lub sprzedaż jednorazowa rzeczy w tym celu nabytej). Są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3065

Spis treści
Zamów abonament