Kiedy wolno zaliczyć w koszty nieściągalne należności
Kiedy wolno zaliczyć w koszty nieściągalne należności
Przedsiębiorca może zaliczyć w ciężar kosztów wierzytelności odpisane jako nieściągalne, które zarachował wcześniej jako przychody należne. Muszą być jednak spełnione dwa warunki łącznie. Po pierwsze, że zapłacił od nich podatek (po uwzględnieniu kosztów uzyskania). Po drugie, że ich nieściągalność została uprawdopodobniona.
Niesolidny kontrahent firmy prowadzonej przez wspólników spółki cywilnej nie wywiązał się ze zobowiązań finansowych i zalega z zapłatą ponad 60 tys. zł. Należność ta została zasądzona na rzecz wspólników spółki cywilnej w nakazie zapłaty wydanym w lutym 2002 r. w postępowaniu nakazowym przez sąd. Wspólnicy dysponują tytułem wykonawczym, uprawniającym do wszczęcia egzekucji komorniczej. Nie wszczęli jej, wiedząc, że będzie bezskuteczna. Dłużnik wyrejestrował działalność gospodarczą. Nie pracuje, nie ma też żadnego majątku. Podobne długi ma wobec wielu innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta