Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmagania z niepamięcią

08 listopada 2003 | Specjalny | AK
źródło: Nieznane

Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - laureat III edycji Nagrody

Zmagania z niepamięcią

FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI

Po cmentarzach katyńskich nic trudniejszego - wydawałoby się - nie może już czekać "ministra od pomników". Wybuchło Jedwabne. W tym roku Wołyń. W przyszłym Galicja Wschodnia.

Trudno na tym stanowisku spodziewać się spokojniejszych czasów. Na Wołyniu należycie uporządkowane zostały dopiero trzy cmentarze wojenne: w Porycku/Pawliwce, gdzie w lipcu tego roku odbyły się uroczystości związane z 60. rocznicą rzezi Polaków, w największym ośrodku samoobrony polskiej przed UPA w Przebrażu, oraz poświęcona w tych dniach zbiorowa mogiła 270 mieszkańców Borszczówki, spalonej i wymordowanej w marcu 1943 roku przez policje niemiecką i ukraińską. A takich miejsc, w których Polacy padli ofiarą ludobójczej "akcji antypolskiej" nacjonalistów ukraińskich lub wspólnych zbrodni policji niemieckiej i kolaborantów ukraińskich, jest na Wołyniu tysiąc. W Galicji Wschodniej kilkaset.

Wciąż nie są uporządkowane polskie cmentarze wojenne na Białorusi. Nadal nie wiadomo, gdzie jest "czwarty Katyń" - miejsce, a raczej miejsca, gdzie NKWD ukryło ciała siedmiu tysięcy prominentnych obywateli polskich zgładzonych w 1940 roku na podstawie tej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3072

Spis treści
Zamów abonament