Fundamenty pamięci
Fundamenty pamięci
(c) BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Rz: Czy rzeczywiście, jak mówią o nas sąsiedzi, zwłaszcza ze Wschodu, ale i obcokrajowcy w ogóle, Polacy umieją dbać o swoje groby i - szerzej - o swoją przeszłość?
Generalnie tak. W szczegółach - bywa różnie. Wiele cmentarzy wojennych zostało w ostatnich latach uporządkowanych, zadbanych, odbudowanych. Ale bardzo wiele - niestety nie. Odrabiamy prawie sześćdziesięcioletnie zaległości z lat wojny i z okresu komunizmu i nie da się tego zrobić w krótkim czasie. Stanowczo za mało zostało zrobione na cmentarzach cywilnych, na których spoczywa wielu wybitnych Polaków, którzy tworzyli historię: budowali gospodarkę, rozwijali kulturę, podnieśli stan cywilizacyjny i wywarli wpływ na społeczeństwo danego regionu. Na przykład cmentarz w Ołyce [siedziba Radziwiłłów na Wołyniu] znajduje się w rozpaczliwym stanie. A wiele takich obiektów przy niewielkich nakładach można by uratować.
Z perspektywy jedenastu lat mojej pracy w tej dziedzinie oceniam, że rzeczywiście zostało zrobione bardzo dużo. Bardzo wiele miejsc zostało uratowanych, wiele upamiętniono po raz pierwszy. Ale jeszcze ogromnie dużo jest do zrobienia. Gdy chodzi o Wschód, to na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta