Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Język dialogu, nie konkwisty

07 marca 1995 | Kultura | JG

Język dialogu, nie konkwisty

Rozmowa z Juanem Carlosem Vidalem, dyrektorem Instytutu Cervantesa w Warszawie

Hiszpania jest mozaiką wielu języków i kultur, często bardzo się od siebie różniących. Czy Instytuty uczą wyłącznie języka kastylijskiego, którym posługiwał się Cervantes? A co z katalońskim, baskijskim, galicyjskim?

Wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na naukę tych języków, tworzymy odpowiednie kursy. Jednak w Instytucie nie używamy terminu "kastylijski", ale "hiszpański". Dzisiaj hiszpańskim posługuje się 330 milionów ludzi. Według obliczeń, pod koniec tego wieku język Cervantesa stanie się drugim językiem na świecie pod względem liczby osób nim mówiących. Powiedziałbym nawet, że jesteśmy świadkami rodzenia się czegoś, co można by określić jako "cywilizacja języka hiszpańskiego". Z wielu względów: przede wszystkim dlatego, że następuje ogromna ekspansja języka hiszpańskiego na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych, na przykład, hiszpański jest pierwszym językiem obcym. Ostatnio niesłychane zainteresowanie Hiszpanią obserwujemy w Japonii. Z drugiej strony, znowu zaczyna się mówić po hiszpańsku wdawnych koloniach hiszpańskich, na Filipinach i w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 422

Spis treści
Zamów abonament