Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

07 marca 1995 | Świat | WK

Informacje

25

NR 56(4009) 7 marca 1995 | ŚWIAT W 23 krajach świata fundacje założone przez George'aSorosa dążą do utworzenia "społeczeństw otwartych". Starania amerykańskiego finansisty nie zawsze jednak postrzegane są jako bezinteresowne, nierzadko wzbudzają nieufność i uznaje się je za działalność polityczną. Dobroczynność w czasach wyrachowania Genialny finansista i filantrop -- te określenia jako pierwsze przychodzą na myśl, kiedy trzeba wyjaśnić, kim jest George Soros. Niedawno próbę znale- zienia odpowiedzi na to pytanie podjął amerykański tygodnik "New Yorker" w obszernym artykule zatytułowanym "Świat według Sorosa". Znany fundator jawi się w tej publikacji nie tylko jako szlachetny darczyńcza upowszechniają- cy ideę "społeczeństwa otwartego". Z artykułu wynika także, iż Soros, to wpływowa itajemnicza postać posiada- jąca jasną wizję politycznego i gospo- darczego ładu, który ma zapanować tam, gdzie działają założone przez nie- go fundacje.

Jak Niemcy lub Francja

-- Proponuję, abyśmy ogłosili, iż jednym z głównych celów (amerykańskiej) polityki zagranicznej jest tworzenie i zachowanie społeczeństw otwartych, a w przypadku byłego bloku sowieckiego, że jest to cel główny -- powiedział Soros, występując w sierpniu ub. r. przed podkomisją bezpieczeństwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 422

Spis treści
Zamów abonament