Widełkowa emisja akcji
Widełkowa emisja akcji
Grzegorz Domański
Aby emisja doszła do skutku, wszystkie nowe akcje muszą zostać objęte. Innymi słowy, ktoś musi zobowiązać się bezwarunkowo do pokrycia podwyższonego kapitału akcyjnego gotówką lub aportem o wartości odpowiadającej tzw. cenie emisyjnej akcji, przy czym nie może być ona niższa od wartości nominalnej akcji. Akcjonariusze wielu polskich spółek, dążąc do ograniczania ryzyka niepowodzenia emisji (koszty jej przeprowadzenia są niebagatelne, o naruszeniu prestiżu firmy nie wspominając) , decydują się na tzw. emisję widełkową.
Walne zgromadzenie podejmuje więc uchwałę o podwyższeniu kapitału akcyjnego w drodze emisji nowych akcji, w której nie określa się sztywno wysokości podwyższenia kapitału, lecz wskazuje jedynie górną i dolną granicę podwyżki. Określa się zatem kwotowo minimalną wielkość podwyższenia kapitału oraz wielkość maksymalną, wskazując zatem, ile akcji i jakiego rodzaju złoży się na podwyżkę, rzecz jasna przy danej wartości nominalnej akcji (wartość ta jest w danej spółce jednakowa dla wszystkich akcji wszystkich emisji) . Ryzyko niepowodzenia emisji (tzn. nieobjęcia wszystkich nowo emitowanych akcji) zostaje ograniczone, ponieważ objęcie akcji w liczbie mieszczącej się w widełkach wystarcza, aby emisja się powiodła. Oczywiście spółka musi zaofiarować do objęcia akcje w liczbie odpowiadającej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta