Sklejanie Europy
Sklejanie Europy
Komentarz: Warto gonić Europę
W pierwszym roku członkostwa w Unii Europejskiej Polska i inne kraje Europy Środkowej będą rozwijały się przynajmniej dwa razy szybciej niż dotychczasowa "15" - przewiduje Komisja Europejska. Takie tempo trzeba będzie jednak utrzymać przez blisko dwa pokolenia, aby poziom życia w całej poszerzonej Wspólnocie się wyrównał.
Integracja ma zdynamizować gospodarkę Polski i jej sąsiadów na wiele sposobów. Powinna zaowocować szybszym o 1 - 2 pkt proc. wzrostem. Wspólne regulacje prawne mają zachęcić inwestorów zagranicznych do przenoszenia produkcji do Europy Środkowej. Przed polskimi eksporterami otwiera się największy rynek świata, bez przeszkód w sprzedaży nawet produktów rolnych i innych, wrażliwych towarów. Unijne reguły pomocy państwa powinny doprowadzić do lepszego wykorzystania środków budżetowych, a wielomiliardowe fundusze strukturalne pomogą w nadrobieniu ogromnych zaległości w budowie infrastruktury.
Dla gospodarek krajów "15" poszerzenie Unii będzie miało natomiast marginalne znaczenie. Od dawna stosują one bowiem europejskie prawo, dochód narodowy zaś nowych państw członkowskich to zaledwie 5 procent obecnej Wspólnoty.
Integracja przynosi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta