Logika kacyka i czas oligarchii
Logika kacyka i czas oligarchii
Historycy współczesności będą się zapewne spierać kiedyś o to, czy przełom lat 80. i 90. przyniósł Polsce zarówno demokrację, jak i wolność, czy też tylko jedną z tych swobód obywatelskich. Będzie to spór o to, na podstawie jakiego modelu systemu obywatelskiego realizowały się w Polsce przemiany.
Historia zna trzy modele systemu obywatelskiego:
- Pluralistyczny - dający obywatelom prawo decyzji o udziale w wyborach politycznych
- Liberalny - przyznający obywatelom swobody wynikające z zasad tolerancji i równego poszanowania
- Republikański - oczekujący od obywateli realizacji zespołu zobowiązań w stosunku do wspólnoty oraz chęci poświęcenia własnych interesów dla dobra ogólnego.
Wydaje się, że polska świadomość polityczna i filozofia polityczna nie były przygotowane do rozpoznania tych modeli, zaś polski system edukacji obywatelskiej nie przygotował nowej elity o odpowiednich kwalifikacjach moralnych i obywatelskich. Istniejące systemy wartości nie tylko nie były w stanie dostarczyć zwykłemu człowiekowi instrumentów do rozróżnienia pomiędzy wzorami obywatelstwa realizowanymi przez poszczególnych polityków, ale także stosunkowo często myliły oligarchię z demokracją.
Kiedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta