Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto lepszy, ten pierwszy?

02 stycznia 2004 | Nauka i Technika | MB

Rozmowa z prof. dr. Włodzimierzem Zagórskim-Ostoją, dyrektorem Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk

Kto lepszy, ten pierwszy?

Z funduszy strukturalnych, jakie Polska otrzyma po wejściu do UE, około 500 milionów euro zarezerwowano ponoć na "infrastrukturę naukową". Pomijając w tej chwili pytanie, czy to dużo, czy mało (z pewnością za mało), pytam, jak można te środki wykorzystać w pana dziedzinie?

WłODZIMIERZ ZAGÓRSKI-OSTOJA: Najczęściej u nas bywa tak, że kto pierwszy, ten lepszy, a powinno być na odwrót. W mojej dziedzinie - biologii molekularnej, a dokładniej biologii molekularnej roślin, jesteśmy dobrzy na tyle, że mamy szansę, aby w Polsce powstało europejskie laboratorium biologii molekularnej roślin. Powiedział to wyraźnie na konferencji, którą mój instytut zorganizował parę tygodni temu, dr Frank Gannon, sekretarz generalny European Molecular Biology Organisation, która ma w Heidelbergu swój instytut, największy w Europie. Nasza placówka byłaby jego odpowiednikiem prowadzącym badania nad roślinami.

Dlaczego ta specjalność, czy też dyscyplina, ma być wydzielona?

Dlatego, że komórka roślinna jest istotnie odmienna od komórki zwierzęcej (i ludzkiej, bo jesteśmy ssakami). Rośliny są organizmami samożywnymi. Życie biologiczne na Ziemi zależy od tego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3115

Spis treści
Zamów abonament