Jak Unię widzą inni
Opinie - Komentarze
Euro nadal z trudem wchodzi do codziennego życia
W 2 lata po wejściu euro do obiegu Francuzi pytani o to są dalecy od jednomyślności. Jednolita waluta zyskała już ich zaufanie, ale nie serca. Z sondażu H2O dla "Le Figaro" wynika, że nadal panuje niepokój, podsycany trudnością przyswojenia sobie euro, a także obawami o globalizującą się gospodarkę. Mimo wszystko 78 proc. Francuzów uważa przejście na euro za wydarzenie historyczne, ale to, co jest dobre dla historii, nie jest takie dla ich portfeli. Dziś tylko 52 proc. głosowałoby za euro, a 46 proc. przeciw. - Te liczby zbliżają się dziwnie do wyniku referendum z 1992 r., gdy 51 proc. było za traktatem z Maastricht - zauważa Jean-Marc Lachaud z H2O.
Młodej walucie europejskiej daleko jeszcze do zatarcia wspomnienia o naszym dobrym starym pieniądzu. Od 2002 r. do dziś euro nawet w sercu Francuzów straciło na znaczeniu. 55 proc. tęskni za francuską walutą, a tylko 29 proc. deklaruje się jako przekonanych eurofilów. Pytani o franka 2 lata temu przez "Le Parisien" 49 proc. Francuzów żałowało waluty narodowej, o 6 proc. mniej niż teraz.
- Dla 75 proc. Francuzów euro stało się walutą porównawczą przy robieniu zakupów bieżących np. pieczywa, zaś przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta