Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cenią je pracodawcy, nie lubią ich pracownicy

07 stycznia 2004 | Prawo | MB

Umowy o pracę na czas określony

Cenią je pracodawcy, nie lubią ich pracownicy

TERESA ROMER, SĘDZIA SĄDU NAJWYŻSZEGO W STANIE SPOCZYNKU

Umowy na czas nieokreślony są korzystne dla pracownika przede wszystkim dlatego, że gwarantują ochronę trwałości stosunku pracy. Musimy jednak uznać rację bytu umów na czas określony. W krajach Europy Zachodniej odchodzi się od modelu pracownika przywiązanego do jednego miejsca zatrudnienia przez całe życie. Zmienianie pracy do 35. roku życia i zdobywanie przez to różnych doświadczeń, pogłębianie wiedzy postrzegane jest jako zaleta pracownika, świadczy o jego mobilności. Od lat obserwujemy też "zastępowanie" pracowników przez nowoczesne technologie.

Bronię celu istnienia umów na czas określony. Źle się dzieje, jeśli na przepisy patrzymy tylko z punktu widzenia patologii wiążących się z ich stosowaniem, a nie dostrzegamy ich właściwego celu. Inna sprawa, że swobodny wybór rodzaju umowy o pracę jest dziś iluzoryczny. Częste zawieranie umów na czas określony i zatrudnianie w niepełnym wymiarze czasu jest faktem, który przemawia za potrzebą dalszych zmian...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3119

Spis treści
Zamów abonament