Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Profesor poszukiwany

27 stycznia 2004 | Publicystyka, Opinie | AR

Trwa walka między uczelniami państwowymi a prywatnymi o podwójne zatrudnienie pracowników naukowych

Profesor poszukiwany

Nareszcie naukowcy powinni czuć się docenieni! Uczelnie państwowe i szkoły prywatne biją się o nich coraz goręcej. Przybywa publicznych placówek, które próbują ograniczyć pracę swoich nauczycieli akademickich na wielu etatach.

Prof. Franciszek Ziejka, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich Tylko za zgodą rektora Ogólnopolską dyskusję o pracownikach naukowych pracujących na wielu etatach rozpoczął w czerwcu ubiegłego roku Senat UJ. Jakie są jej efekty? Franciszek Ziejka: Uczelnie przystąpiły do porządkowania tych spraw, do egzekwowania obowiązku informowania rektora o dodatkowym zatrudnieniu. Zaczęto opracowywać i przyjmować kodeksy etyki regulujące m.in. kwestie uczciwości i lojalności naukowców wobec swych uczelni. Cieszy się, że w wyniku tej dyskusji, część szkół prywatnych zaczęła budować własne zespoły naukowo-badawcze, zatrudniając doktorów nowo promowanych w uczelniach państwowych. A w Uniwersytecie Jagiellońskim? Okazało się, że 15 proc. naszych pracowników ma jeden etat poza uczelnią, a dwa lub więcej tylko 2 proc. Tak wynika z oświadczeń, które złożyło 99,5 proc. zatrudnionych. Ci,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3136

Spis treści
Zamów abonament