Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo pracy

27 stycznia 2004 | Publicystyka, Opinie | MB

Nasz gość - Michał Boni

Państwo pracy

W tytułowym zwrocie nie chodzi oczywiście o jakikolwiek przymus pracy. Warto jednak zastanowić nad tym, że w późnych latach 90. w wielu krajach zdominowanych przez reguły państwa opiekuńczego zaczęto poszukiwać nowej orientacji dla interwencji w rynek pracy i sferę polityki społecznej.

Okazywało się bowiem, iż troska i współczucie dla biednych, niemogących znaleźć pracy, kiepsko wykształconych, coraz bardziej zawodowo i życiowo bezradnych - przybierająca postać przyzwolenia na długotrwałą opiekę ze strony państwa, przestaje przynosić rezultaty. Systemy zasiłków, które można było pobierać przez prawie 36 miesięcy (Dania, Niemcy), łatwość w uzyskiwaniu zgody na wcześniejszą emeryturę (Niemcy, Włochy), szkolenia na koszt firmy w wymyślnych dziedzinach (Francja) - przestały wystarczać do rozwiązania wielu problemów. I kosztowały niesłychanie drogo.

Kształtowała się nowa mentalność potężnych grup społecznych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3136

Spis treści
Zamów abonament