Swój człowiek czy obcy gatunek
Swój człowiek czy obcy gatunek
Czaszka neandertalska z La Chapelle-aux-Saints we Francji
Różnice między homo sapiens i neandertalczykami są na tyle duże, że należy mówić o dwóch odrębnych gatunkach, nie zaś o podgatunku neandertalskim. Z taką tezą, sprzeczną z rezultatami badań genetycznych, wystąpili paleoantropolodzy amerykańscy z New York University.
Naukowcy wykorzystali technikę komputerową do zbadania ewentualnej roli odegranej przez neandertalczyków w ewolucji człowieka współczesnego. Zespołem kierowała Katerina Harvati. Poinformowała o tym Polska Agencja Prasowa.
Analiza polegała na porównaniu trójwymiarowych obrazów czaszek i kości różnych gatunków prymatów (naczelnych). Badacze rejestrowali nawet niewielkie różnice morfologiczne, niezależnie od wielkości porównywanych czaszek i kości. Zbadano w ten sposób czaszki i kości ponad tysiąca istot - ludzi współczesnych, neandertalskich oraz jedenastu gatunków małp....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta