Praca tymczasowa w ryzach ustawy
Praca tymczasowa w ryzach ustawy
RYS. PAWEŁ GAŁKA
REJESTRACJA AGENCJI PRACY TYMCZASOWEJ
APT muszą się zarejestrować w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Ma to uporządkować rynek pracy i przybliżyć nas do ratyfikacji 181 konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy. Ubiegający się o rejestrację - oprócz dokumentów i opłaty w wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale - składają informację o zabezpieczeniu zobowiązań finansowych na poziomie co najmniej 50-krotności tego wynagrodzenia. - Intencją ustawodawcy było stworzenie dodatkowego zabezpieczenia funkcjonowania agencji. Może to być poręczenie lub gwarancja bankowa albo umowa lub gwarancja ubezpieczeniowa - mówi Mirosław Brodowski, główny specjalista z Departamentu Rynku Pracy MGPiPS. Obecnie jest zarejestrowanych 86 APT, czeka jeszcze około 40 (na wydanie certyfikatu oczekuje się do miesiąca).
MAGDALENA BEDNAREK
Przepisy o czasowym wynajmowaniu pracowników są sztywne, kosztowne i po macoszemu obchodzą się z umowami cywilnoprawnymi - mówią przedstawiciele agencji pracy tymczasowej. Są jednak pewną szansą dla poszukujących zatrudnienia. Z tego wynika, że debiut obowiązującej od 1 stycznia tego roku ustawy o pracy tymczasowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta