Nowe oblicze antysemityzmu
Nowe oblicze antysemityzmu
Obóz koncentracyjny Sachsenhausen w Niemczech
(c) AFP
PIOTR ZYCHOWICZ
27 stycznia - dzień, w którym przed 59 laty sowieckie wojsko zajęło niemiecki obóz koncentracyjny w Auschwitz - uznawany jest w wielu krajach za dzień pamięci ofiar holokaustu. Tegoroczne uroczystości odbyły się jednak w cieniu narastającego konfliktu pomiędzy Unią Europejską a Izraelem. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z odrodzeniem się antysemityzmu w Europie Zachodniej? Niewątpliwie tak. Jest to jednak antysemityzm o nowym obliczu.
Włoska gazeta "Corriere della Sera" postanowiła głębiej zbadać to zjawisko, zlecając przeprowadzenie specjalnego sondażu we Włoszech, Francji, Belgii, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Jej wyniki - opublikowane w poniedziałek - wprawiły Europę w osłupienie.
46 procent zachodnich Europejczyków uznało, że mieszkający wśród nich Żydzi są im "mentalnie obcy i prowadzą odmienny tryb życia". Ponad 40 procent stwierdziło, że Żydzi mają "specyficzny stosunek do pieniędzy". Ponad jedna trzecia zgodziła się z twierdzeniem, że powinni oni zaprzestać "odgrywania roli ofiar holokaustu". Na pytanie, czy judaizm jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta