Po sprawiedliwość do trybunałów europejskich
Na pytania dotyczące występowania do sądów Wspólnot Europejskich odpowiada Igor Dzialuk, wicedyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego w Ministerstwie Sprawiedliwości.
W jakich sprawach i do jakich sądów Wspólnot Europejskich będziemy mogli zwracać się po akcesji do UE?
W sprawach wynikających z prawa europejskiego. Prawo to będzie się jednak pojawiać przeważnie w formie prawa krajowego ze względu na obowiązek jego dostosowania do prawa UE. Będą je stosowały i egzekwowały sądy polskie. W idealnej sytuacji obywatel może nawet nie zdawać sobie sprawy, że chodzi o prawo europejskie.
Ponieważ jednak świat nie jest idealny, stworzono mechanizm kontrolny w postaci Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w Luksemburgu i Sądu Pierwszej Instancji (SPI) także z siedzibą w Luksemburgu.
Czy obywatele będą mogli składać tam skargi indywidualnie?
W zasadzie tak. Sądy te rozpatrują m.in. skargi zgłaszane indywidualnie. Mogą to być skargi dotyczące niezgodności z prawem europejskim aktu prawnego Wspólnot Europejskich oraz w sprawie bezczynności organów WE. Skargi składane indywidualnie są jednak ograniczone do takich sytuacji, gdy decyzja organu Wspólnot dotyczy bezpośrednio konkretnej osoby. Takich skarg jest zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta