Milczenie nie musi być złotym
Milczenie nie musi być złotym
RYSZARD TUPIN
Postulując przyjęcie zasady względnej odpowiedzialności skarbu państwa za wadliwe akty prawne, należałoby jednocześnie hamować inflację przepisów prawnych nieukładających się w spójny system oraz zwiększać moralną i polityczną odpowiedzialność władzy wykonawczej i ustawodawczej za jakość prawa.
Prof. Winczorek ( "Milczenie nie zawsze jest złotem" , "Rz" z 24-25 stycznia 2004 r.) na przykładzie głośnej już sprawy z powództwa samorządu m.st. Warszawy przeciwko skarbowi państwa o zrefundowanie 125 mln zł z tytułu strat ponoszonych przez miasto z powodu przewidzianych ustawą zwolnień i zniżek za przejazdy środkami komunikacji miejskiej sformułował następujące przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej skarbu państwa za uchwalenie ustawy niezgodnej z Konstytucją RP lub z umową międzynarodową (np. traktatem WE), czyli za tzw. bezprawie legislacyjne:
1) wykazanie wyrządzenia szkody majątkowej przez akt normatywny,
2) wykazanie związku przyczynowego między poniesioną szkodą a konkretnym aktem normatywnym (ustawą lub rozporządzeniem),
3) stwierdzenie przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności aktu normatywnego (ustawy lub rozporządzenia) z Konstytucją RP lub umową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta