Transfer zakładu po europejsku
Transfer zakładu po europejsku
KODEKS PRACY
Zalety 1) Zobowiązanie do przekazania wymaganych informacji obu pracodawców (starego i nowego) 2) Określenie terminu przekazania informacji (co najmniej 30 dni przed transferem). 3) Wydłużenie do 2 miesięcy terminu na rozwiązanie stosunku pracy w razie braku zgody pracownika na zmianę pracodawcy.
Potencjalne wady Liczenie 2-miesięcznego terminu na rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika od faktycznej zmiany pracodawcy, a nie od otrzymania informacji o transferze, co zmusza go do podjęcia pracy u nowego pracodawcy i rozwiązania umowy dopiero z nim. W niektórych sytuacjach (np. atrakcyjna oferta od innego pracodawcy) może to być dla pracownika niekorzystne.
Ostatnie zmiany w ochronie uprawnień pracowniczych przy przejściu przedsiębiorstwa lub jego części na innego pracodawcę dostosowują normy kodeksu pracy do wymagań Unii Europejskiej.
Te sprawy reguluje dyrektywa Rady UE nr 77/187 z 14 lutego 1977 r., zmieniona dyrektywą nr 98/50 z 29 czerwca 1998 r. Dla ustalenia, czy pracownicy przejmowanego zakładu są objęci jej przepisami, decydujące znaczenie ma lokalizacja zakładu, a nie miejsce, w którym znajduje się siedziba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta