Program dla Europy: potrzeba realizmu
"LIMES" (po łacinie "granica") to tytuł włoskiego czasopisma poświęconego geopolityce, założonego w 1993 r. z inicjatywy dwóch historyków: Włocha Lucio Caracciolo i Francuza Michela Korinmanna, uprzednio redaktora naczelnego czasopisma francuskiego "Herodote". Zespół współpracowników pisma, wśród których są przedstawiciele różnych orientacji politycznych, składa się z dziennikarzy, historyków, dyplomatów, ekonomistów, wojskowych, geografów -- z Włoch i innych krajów. Ostatni numer zawiera wypowiedzi na postawione przez redakcję pytanie: "Do czego służą Włochy? ". Poprosiliśmy Lucio Caracciolo o wyjaśnienie nam istoty tej dyskusji.
Program dla Europy: potrzeba realizmu
Rozmowa z Lucio Caracciolo, wydawcą pisma "LIMES"
Pytanie to odzwierciedla cel, który przyświeca naszemu pismu począwszy od jego pierwszego numeru -- ustalić, na czym polega w obecnej chwili, po zakończeniu zimnej wojny, włoski interes narodowy. Aż do roku 1989 Włochy miały bowiem jasno określoną rolę w ramach układu atlantyckiego oraz europejskiego i utrzymywały ścisłe więzy przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi. W latach 1989 -- 1991 sytuacja uległa zmianie: nie tylko zawaliło się imperium sowieckie, ale Stany Zjednoczone zaczęły stopniowo wykazywać coraz mniejsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta