Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozmnażanie czarnej gerbery

17 marca 1995 | Ekonomia | MK

Inwestowanie w rośliny ozdobne

Rozmnażanie czarnej gerbery

W kraju pozostało kilkanaście zakładów ogrodniczych z laboratoriami zajmującymi się rozwojem kultur tkankowych roślin ozdobnych i kwiatów metodą in vitro. W latach 1988-1989 istniało jeszcze ponad sto laboratoriów, które -- działając w piracki sposób -- wykorzystywały najnowsze osiągnięcia biogenetyki. Już od jesieni 1990 roku zachodni biotechnolodzy zaczęli domagać się respektowania praw chroniących zastrzeżone wzorce i metody. Polscy producenci roślin ozdobnych musieli albo nawiązać współpracę z zagranicznymi firmami (joint venture, umowy itp. ), albo działać własnymi siłami w nowych warunkach. Na drugi z wariantów zdecydowała się firma ogrodnicza Norwów (Stanisława i syna, Macieja) z Piaseczna pod Warszawą.

Od grządek do in vitro

Stanisław Norwa działkę w Piasecznie kupił w 1967 roku. Na dwóch tysiącach metrów kwadratowych postawił szklarnie. Rozpoczął od warzyw, potem zaczął specjalizować się w uprawie kwiatów. W końcu lat siedemdziesiątych wysłał syna, Macieja, na studia do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Syn wybrał kierunek ekonomiczno-rolny. Na trzecim roku zainteresował się nowymi metodami rozmnażania roślin. W skierniewickim Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa ciekawe eksperymenty przeprowadzał dr Maciej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 431

Spis treści
Zamów abonament