Bomba na pierwszej stronie
Bomba na pierwszej stronie
Po wielu prasowych informacjach o wybuchach bomb i fałszywych alarmach rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o podłożeniu ładunków wybuchowych, nawet o 100 procent. Niektóre media zrezygnowały już z informowania o "bombowych" alarmach.
"Bombowe" doświadczenie BBC
Według "Vademecum Dziennikarstwa BBC" informacje o fałszywych alarmach bombowych prawdopodobnie prowokują kolejne takie wydarzenia. Mogą one okazać się czymś bardziej niebezpiecznym niż tylko zakłócaniem spokoju: mogą spowodować, że prawdziwe doniesienie o bombie zostanie zignorowane. Generalnie, według kodeksu BBC, należy unikać przekazywania informacji o alarmach fałszywych.
Czasami jednak alarm taki może mieć poważne znaczenie społeczne i wtedy trzeba o nim poinformować. Dziennikarze powinni najpierw skonsultować się z policją lub służbami bezpieczeństwa, które informują BBC, czy groźbę należy traktować poważnie. Jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta