Sumienie pod zarządem
Sumienie pod zarządem
Janina Zaporowska, Jacek Mazurkiewicz
Trudno kwestionować złożoność materii, nade wszystko zaś potrzebę wielkiej delikatności w ustawowej regulacji swobody sumienia i wyznania. W gruncie rzeczy istota tego człowieczego dobra wymyka się każdej normatywnej reglamentacji. Można co najwyżej budować dlań system gwarancji, zarówno w prawie publicznym jak i prywatnym. Bez wątpienia ustawodawca powinien zachować w tej sferze najdalej posuniętą powściągliwość, stanowiąc prawo tylko w ostateczności. Rzecz oczywista, że chroniąc człowieka przed zniewoleniem sumienia, musi ustrzec się przed deprecjonowaniem jego innych pryncypialnych dóbr.
Zgodnie z art. 82 ustawy zasadniczej "Rzeczpospolita Polska zapewnia obywatelom wolność sumienia i wyznania". Ta konstytucyjna norma gwarantuje ową wolność wszystkim obywatelom i nie przewiduje żadnych ograniczeń tego prawa. Jej rozwinięciem jest stanowcze, wręcz dosadne zdanie czwarte, zawarte w ust. 1 tego artykułu. Stwierdza ono bowiem, że "nie wolno (. .. ) nikogo zmuszać do udziału w czynnościach lub obrzędach religijnych". Nie ulega wątpliwości, że przepis ten dotyczy nie tylko obywateli RP, lecz także cudzoziemców i bezpaństwowców, oczywiście również wszystkich dzieci.
Wymownej transformacji uległy te konstytucyjne normy w ustawie o gwarancjach wolności sumienia i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta