Wolność słowa Benettona i Samsunga
Amerykańskie prawo
Wolność słowa Benettona i Samsunga
Pierwsza Poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych chroni m. in. wolność religii i wolność wypowiedzi, ale -- jak wiadomo -- wypowiedź wypowiedzi nierówna. W ciągu ostatnich kilkunastu lat Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wypracował doktrynę ustanawiającą hierarchię wypowiedzi zasługujących na różny stopień ochrony. Przyjmuje się więc, że na szczycie tej hierarchii stoją wypowiedzi na tematy polityczne: nawet opinie jawnie fałszywe lub obraźliwe -- jeśli stanowią część "debaty o sprawach publicznych" -- nie mogą być podstawą karania lub odpowiedzialności cywilnej, nie mówiąc już o cenzurowaniu.
Na dnie "hierarchii wypowiedzi" stoją natomiast napaści słowne, które mogą wprowadzić ofiarę w przerażenie -- są one bowiem bliższe czynnemu atakowi niż wyrażeniu opinii. Także zniesławienie (jeśli nie dotyczy "postaci publicznych") i pornografia (zwłaszcza z udziałem dzieci) mogą podlegać ograniczeniom w dość szerokim zakresie.
Gdzieś pośrodku tej piramidy mieszczą się reklamy i ogłoszenia handlowe. Ostatnio pojawiły się jednak głosy świadczące o tym, że aktualne rozstrzygnięcia prawne dotyczące regulowania tzw. wypowiedzi handlowych są daleko niezadowalające.
Wyrok Sądu Najwyższego, który nadal stanowi wiążący precedens w tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta