Ambitny budżet Unii musi dużo kosztować
Ambitny budżet Unii musi dużo kosztować
ROZMOWA NA GORĄCO: Igor Chalupec, wiceminister finansów: Szansa, która się nie powtórzy
Projekt budżetu unijnego na lata 2007 - 2013 jest ambitny. Przedstawiony przez Brukselę dokument przewiduje, że Unia będzie finansować tradycyjne cele - dopłaty dla rolników, budowę wodociągów i dróg w biednych regionach. Trzeba będzie wygospodarować pieniądze na programy kosmiczne i badania nad wykorzystaniem energii słonecznej.
Komisja Europejska zaproponowała, żeby w latach 2007 - 2013 budżet Unii wyniósł 929 mld euro. Oznacza to średnioroczny wzrost wydatków o jedną trzecią w porównaniu z obecnym poziomem.
Powiększony budżet proponuje się do zatwierdzenia rządom, które muszą przekonać własnych obywateli do cięcia budżetów narodowych. A niektóre z nich, jak choćby Niemcy, są ciągle w fazie recesji i mają już dość finansowania rozwoju w innych państwach Wspólnoty. Rządy te będą musiały zdecydować, czy poprzeć budżet zaproponowany przez Komisję, czy upierać się przy nałożeniu limitu na wspólne wydatki, rezygnując tym samym z części priorytetów unijnej polityki, przy których same się upierały. Na razie reakcja tych państw jest negatywna.
Sztywne wydatki rolne
Dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta