Bez dachu dom przemaka
Bez dachu dom przemaka
Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne traktowane są jak recepta na finansowe bolączki służby zdrowia. Ich przyjęcie musi się wiązać z rozstrzygnięciem mechanizmów funkcjonowania płatnika (Narodowego Funduszu Zdrowia). Niezbędne jest ustalenie koszyka usług gwarantowanych świadczeń medycznych. Wszystko to po to, aby poprawić jakość oferowanej opieki i równocześnie poprawić sytuację finansową zakładów opieki zdrowotnej.
Każdy z tych problemów jest bardzo ważny. Kompleksowa zmiana opieki zdrowotnej powinna określić ramy finansowania i funkcjonowania całego systemu, tak by był stabilny finansowo oraz przewidywalny dla jego uczestników (czyli szpitali, przychodni, lekarzy, ale także płacących składki). Wymaga to oszacowania, ile składek może wpływać, jakie są przewidywane wydatki na ochronę zdrowia z budżetu państwa, a także z budżetów samorządowych.
Niezbędne jest również określenie, ile naprawdę należy wydawać publicznych pieniędzy na zdrowie Polaków. W tym szacunku należy uwzględnić możliwości lepszego gospodarowania pieniędzmi. Z jednej strony będzie to zapobieganie marnotrawstwu, z drugiej stworzenie lepszych mechanizmów, choćby w wydatkach na leki, które w Polsce rosną w bardzo szybkim tempie - w 2003 r. wydano już na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta