Głowi się minister, głowią się izby
Premie pieniężne (bonusy) - konsekwencje w VAT
Głowi się minister, głowią się izby
-
KOMENTARZ - Podatniku, męcz się sam
- Kto przeciw
- Kto za
- Kto się waha
Premie pieniężne pod względem ekonomicznym spełniają funkcje rabatu - stwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z 9 sierpnia 2002 r. (nr PP3-812-277/020AP). W piśmiennictwie podatkowym jednak (patrz np. Przemysław Wojtasik, "Rabat czy nagroda", DOBRA FIRMA z 23 października 2003 r.) prezentowane są coraz częściej poglądy, że ta opinia Ministerstwa Finansów doprowadziła do ewolucji stanowiska organów podatkowych w kwestii opodatkowania premii pieniężnych; obecnie organy te uważają premię pieniężną za formę rabatu, a w konsekwencji uznają za prawidłowe dokumentowanie faktu udzielenia premii pieniężnej przez wystawienie faktur korygujących. Twierdzenie takie nie jest jednak uprawnione.
Jednak wiele izb skarbowych, już po wydaniu przez Ministerstwo Finansów interpretacji z 9 sierpnia 2002 r., stoi na stanowisku, że udzielenie premii pieniężnej nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT i powinno być udokumentowane przez wystawienie noty księgowej. Również podatnicy nie powinni podchodzić do poglądów wyrażonych w piśmie Ministerstwa Finansów z 9 sierpnia 2002 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta