Nie ma wydatku - jest przychód, był wydatek - też jest przychód
Co może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Nie ma wydatku - jest przychód, był wydatek - też jest przychód
Nie tylko ryczałty
Sprzeciwom czytelników wobec opodatkowania ryczałtów samochodowych nie ma końca. Podstawowym argumentem jest to, że zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. pracodawca pokrywa pracownikowi koszty używania prywatnego samochodu dla celów służbowych. Jak zatem można pobierać podatek od zwrotu kosztów - dziwią się czytelnicy. Niestety, to nie pierwszy przykład swoistej logiki fiskusa. Dla celów podatkowych przychód osiąga zarówno ten, kto dostaje rekompensatę poniesionego wydatku, jak i ten, kto wydatku w ogóle nie ponosi (nawet jeśli wcale nie miałby zamiaru go ponieść).
Głównym powodem, z którego zwrot kosztów używania samochodu może nagle z dnia na dzień stać się przychodem, po który sięgnie fiskus, jest nie tyle skreślenie pkt 22 w ust. 1 artykułu 21 updof (zwolnienia od podatku), ile art. 10 ust. 1 pkt 9 updof. Z konstrukcji tego przepisu wynika jeden podstawowy wniosek: lista przychodów, które ku zaskoczeniu zapewne niejednego podatnika mogą zostać opodatkowane, jest w zasadzie niewyczerpana. Najpierw bowiem art. 10 updof skrupulatnie wymienia kolejne źródła przychodów, a na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta