Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finanse; Surowce; Giełdy

26 lutego 2004 | Ekonomia | DE

  • Finanse : Zmiana nastawienia
  • Surowce : Rekordowo droga miedź
  • Giełdy : Odrabianie strat
FINANSE

Zmiana nastawienia

Kurs dolara i euro na fixingu NBP

Ceny obligacji mocno spadły po pierwszym komunikacie wydanym przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Ostrożne podejście RPP do obniżek stóp procentowych osłabiło papiery skarbowe, a pomogło złotemu, który się wczoraj umocnił.

Jeszcze rano nic nie zapowiadało, że środa będzie tak niespokojnym dniem na rynkach finansowych. Ceny obligacji rosły, złoty powoli się umacniał. Inwestorzy nie spodziewali się żadnych rewelacji, jeśli chodzi o posiedzenie RPP, wiadomo było, że stopy pozostaną na tych samych poziomach. Nikt się nie spodziewał tego, że rada ogłosi zmianę nastawienia w polityce pieniężnej z neutralnego na restrykcyjne. Oznacza to, że RPP będzie bardziej skłonna podwyższać stopy, niż je obniżać. Ceny obligacji natychmiast zaczęły spadać. Rentowność w ciągu dnia podwyższyła się o kilkadziesiąt punktów bazowych: dwuletnich papierów z 6,20 proc. (to jest rentowność z wtorku) do 6,40 proc., pięcioletnich z 6,54 proc. do 6,71 proc., a 10-letnich z 6,66 proc. do 6,73 proc.

Złoty umacniał się w ciągu dnia zarówno wobec dolara. jak i euro. Część dilerów twierdzi, że to za sprawą RPP, która swoimi ocenami uspokoiła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3162

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament