Jak wycenić inwestycje
Zakończenie roku w księgach rachunkowych
Jak wycenić inwestycje
Tydzień temu, w ramach naszego cyklu dotyczącego sporządzania sprawozdań finansowych za 2003 r., pisaliśmy o tym, jakie składniki aktywów traktuje się jako inwestycje. Dziś omawiamy podstawowe zasady ich wyceny, wynikające z ustawy o rachunkowości (uor).
Zgodnie z art. 35 ust. 1 uor nabyte lub powstałe aktywa finansowe oraz inne inwestycje ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich nabycia albo powstania, według ceny nabycia albo ceny zakupu, jeżeli koszty przeprowadzenia i rozliczenia transakcji nie są istotne. Zatem w zakładowym planie kont trzeba określić, czy w razie nabycia składnika inwestycji jego wycena na dzień nabycia będzie następować w cenie nabycia (tj. z kosztami transakcji), czy też przy niewielkich (nieistotnych) kosztach przeprowadzenia transakcji będzie on ujmowany w cenie zakupu. Dotyczy to zarówno inwestycji długo-, jak i krótkoterminowych.
Transakcje giełdowe
Jeżeli jednostka dokonuje transakcji na rynkach regulowanych (np. na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych), to w zakładowym planie kont powinna także określić metodę wprowadzania do ksiąg nabywanych na tych rynkach aktywów finansowych. Rozporządzenie ministra finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta