Konkurencyjne środki
Konkurencyjne środki
NAWIĄZKA
To obowiązek zapłacenia pokrzywdzonemu przez skazanego określonej sumy pieniężnej albo przekazanie jej na wskazany przez sąd cel społeczny. Nawiązka może również spełniać funkcję odszkodowania za straty spowodowane przestępstwem. Może też obejmować swoiste zadośćuczynienie należne pokrzywdzonemu w myśl przepisów prawa cywilnego. Nawiązkę orzeka się jedynie w wyroku skazującym i tylko wówczas, gdy ustawa tak stanowi.
MARCIN ŚWIERK
Znowelizowany kodeks postępowania karnego rozwiązał część problemów związanych ze stosowaniem przepisu kodeksu karnego o naprawieniu szkody, jednak na rozstrzygnięcie wszystkich przyjdzie poczekać.
Sąd, na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej, orzeka naprawienie wyrządzonej szkody (w całości albo w części) przez skazanego za przestępstwo: spowodowania śmierci; ciężkiego uszczerbku na zdrowiu; naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia; przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji; przeciwko środowisku; przeciwko mieniu lub obrotowi gospodarczemu (art. 46 § 1 k.k.).
Zamiast tego obowiązku sąd może orzec nawiązkę w celu zadośćuczynienia za ciężki uszczerbek na zdrowiu, naruszenie czynności narządu ciała, rozstrój zdrowia, a także za doznaną krzywdę (art. 46...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta