Pod wieżą biednych grzeszników
Pod wieżą biednych grzeszników
Nazywano ją kiedyś wieżą biednych grzeszników, gdyż jej dzwon oznajmiał czas egzekucji
Fot. ANDRZEJ LISOWSKI
ELżBIETA I ANDRZEJ LISOWSCY
Duch wielkomiejski i małomiasteczkowe klimaty, undergroundowe kluby i stare miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, włoskie wpływy w architekturze i ślady Arnolda Schwarzeneggera - wszystko to znajdziecie w Grazu.
Stolica Styrii, drugie co do wielkości miasto Austrii, to miasto dachów. Ich czerwień, załamania, grzbiety, skosy zdominowały panoramę z zamkowego wzgórza i tarasu słynnej kawiarni M1. Górują nad nimi tylko wieże barokowych kościołów.
Trójkąt Bermudzki
Tak jak w Krakowie wszyscy spotykają się wokół pomnika Mickiewicza, tak tutaj - na głównym placu miasta (Hauptplatz), obok Ratusza, pod pomnikiem Joahanna, człowieka, który żył w XIX stuleciu i wielce zasłużył się dla mieszkańców Styrii, dla jej gospodarki, kultury i ekologii. Pomnik wyrasta z fontanny otoczonej postaciami kobiet symbolizujących cztery najważniejsze rzeki Styrii: Murę (która przepływa przez Graz), Enns, Drau i Sann.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta