Mocny człowiek z Przemyśla
Mocny człowiek z Przemyśla
Fot. MICHAŁ SADOWSKI
EWA K. CZACZKOWSKA
Zdecydowany, dobry polityk i psycholog, ciekawy ludzi, sprawny duszpasterz - mówią zwolennicy. Krytycy podkreślają jego konserwatyzm i zachowawczość, brak spójnej postawy w stosunku do laikatu.
Nowy przewodniczący ma za sobą długie doświadczenie pracy w kurii watykańskiej. Pierwszy raz wyjechał do Rzymu w 1969 r. Pięć lat wcześniej skończył seminarium duchowne w Łomży, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie w starym, przedsoborowym rycie. Później ukończył teologię dogmatyczną na ATK w Warszawie. W Rzymie studiował na Papieskim Uniwersytecie Angelicum, gdzie zrobił doktorat z teologii dogmatycznej, oraz w Akademii Archeologii Chrześcijańskiej. To z tego okresu pochodzi historia - którą potem wielokrotnie z humorem opowiadał - o tym, jak nie znając jeszcze dobrze włoskiego, słuchał spowiedzi. Akurat spowiadała się siostra zakonna, której grzechów dobrze nie zrozumiał. Sprytnie zapytał więc, czy są to te same grzechy, jakie miała ostatnio. Skoro tak, to niech odmówi tę samą pokutę, jaką wtedy jej zadano.
Po powrocie do Polski od 1973 r. przez pięć lat ks. dr Michalik pracował jako wicekanclerz w kurii biskupiej w Łomży. Niedaleko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta