Kiedy rozliczenia międzyokresowe, a kiedy inne rezerwy?
Zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny
Kiedy rozliczenia międzyokresowe, a kiedy inne rezerwy?
Sporządzając sprawozdanie finansowe, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie te zdarzenia, które mogą oznaczać obowiązek zawiązania rezerwy na przyszłe zobowiązania bądź straty.
Zgodnie z art. 35d ust. 1 uor rezerwy tworzy się na:
- pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować, a w szczególności na straty z transakcji gospodarczych w toku, w tym z tytułu udzielonych gwarancji, poręczeń, operacji kredytowych, skutków toczącego się postępowania sądowego,
- przyszłe zobowiązania spowodowane restrukturyzacją, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów jednostka jest zobowiązana do jej przeprowadzenia lub zawarto w tej sprawie wiążące umowy, a plany restrukturyzacji pozwalają w sposób wiarygodny oszacować wartość tych przyszłych zobowiązań.
Analizie trzeba poddać zwłaszcza portfel zobowiązań warunkowych, ze szczególnym uwzględnieniem prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzeń powodujących konieczność zapłaty (wykonania) takiego zobowiązania (omówiliśmy to w tekście obok na przykładzie umowy poręczenia). Jeśli przeciwko jednostce toczą się procesy cywilnoprawne, wówczas należy oszacować i utworzyć rezerwę na
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta