Umiejętność wykorzystania politycznego kiczu
Umiejętność wykorzystania politycznego kiczu
PIOTR WINCZOREK
Kicz to pojęcie odnoszone zwykle do sztuk plastycznych i pisarstwaâ a w każdym razie do zjawisk ze sfery kultury, lecz polityka to także zjawisko o kulturowym wymiarze. Odwołuje się bowiem do wartości i symboliâ korzysta ze wzorów zachowań i często je tworzyâ posługuje się językiemâ opiera na przekonaniach filozoficznych i wierzeniach religijnychâ czerpie z obfitego arsenału ideologii. Powołuje też do życia i znosi struktury organizacyjne, takie jak państwo i jego instytucje ustrojowe. Dlatego kicz to pojęcie, które można odnieść również do działań o charakterze politycznym.
Kicz to sztuka rzekomaâ sztuka fałszywa. Przynosi pozór piękna, sam będąc jego imitacją. Korzysta z łatwychâ ogranych i wielokrotnie opatrzonych wzorców, nie oferując nic nowego. Dzięki swej łatwości i brakowi skomplikowania nie jest trudny w odbiorze. Bywa więc niezwykle popularny, budzi odrazę jedynie wśród ludzi obdarzonych wyrobionym zmysłem estetycznym i moralnym. Nie wywołuje odruchów niechęci wśród tychâ którzy takiego zmysłu nie zdołali w sobie jeszcze ukształtować.
Odpowiednik stereotypu
Jest więc kicz w pewnym sensie odpowiednikiem stereotypu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta