Jeśli radny, to nie prezes
Jeśli radny, to nie prezes
PRZEMYSŁAW MIJAL
Jakość stanowionego prawa powoduje jego nieczytelność. Tworzy to sytuacje kontrowersyjne, które na styku prawa i polityki są wykorzystywane w doraźnych celach ugrupowań politycznych.
Wprowadzenie do ustaw samorządowych tzw. przepisów antykorupcyjnych miało zapobiegać wykorzystywaniu funkcji publicznych przez osoby piastujące mandat z woli wyborców do osiągania prywatnych korzyści. Wśród tych przepisów istotną rolę odgrywa art. 24f ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.; dalej usg). Stanowi, iż radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.
Wykładnia językowa wskazanego przepisu, ze względu na jego kategoryczny charakter, oznacza, iż wobec radnego łączącego mandat rajcy z funkcją przedstawiciela czy pełnomocnika osoby prawnej, wykorzystującej mienie komunalne w prowadzonej przez nią działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta