Leczenie za granicą bardziej dostępne
Leczenie za granicą bardziej dostępne
RYS. PAWEŁ GAŁKA
ŻANETA SEMPRICH
Lektura ustawy uchwalonej przez Sejm 18 marca może skłonić kogoś do wniosku, że osoba ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia będzie musiała zabiegać o jego zgodę na sfinansowanie kosztów leczenia lub badań diagnostycznych w innych krajach UE, nawet wówczas, jeżeli w Polsce czeka na nie zbyt długo. Tymczasem Fundusz nie będzie mógł mu jej odmówić.
Przyczyną tego nieporozumienia jest mętny i pełen osobliwej nowomowy tekst nowych przepisów. Może je jeszcze poprawić Senat.
Nowelizacja ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia z 18 marca wyjątkowo zawile reguluje m.in. procedury, które muszą poprzedzić leczenie i przeprowadzanie badań diagnostycznych w państwach Unii przez osoby ubezpieczone w Polsce. Operuje osobliwą techniką legislacyjną i zawiłą nowomową. Otóż art. 48. mówi cyt: "1. Fundusz nie finansuje kosztów leczenia ubezpieczonego lub badań diagnostycznych poza granicami kraju, z wyjątkiem kosztów świadczeń zdrowotnych udzielonych ubezpieczonemu zgodnie z przepisami o koordynacji. 2. Prezes Funduszu, na wniosek uprawnionego podmiotu, wydaje ubezpieczonemu zgodę na przeprowadzenie leczenia lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta