Strategie papierowe, pieniądze prawdziwe
Strategie papierowe, pieniądze prawdziwe
Rządowe plany naprawy różnych branż przemysłu są zwykle kosztowne ale mało efektywne. Strategie restrukturyzacyjne okazują się spisem pobożnych życzeń, pozostając zazwyczaj jedynie na papierze. Z powodzeniem realizowany jest jednie program dotyczący hutnictwa.
Aż dziesięć sektorów polskiego przemysłu ma rządowe plany restrukturyzacji. Są to: górnictwo, hutnictwo, motoryzacja, chemia, elektronika, zbrojeniówka oraz przemysły: drzewny, stoczniowy, farmaceutyczny i lekki. Strategie obejmują najbliższych kilka lat, a sprowadzają się do jednego: poprawy sytuacji ekonomicznej.
Intencje a rzeczywistość
Strategia dla przemysłu lekkiego na lata 2000 - 2005 ma podnieść konkurencyjność polskich firm włókienniczych, odzieżowych i skórzanych oraz - co ważne - utrzymać poziom zatrudnienia w branży. Efekty dotychczasowej realizacji programu są mizerne. Po dwóch latach udało się wdrożyć 6 z 15 zawartych w nim zadań. Ale w latach 2000 - 2002 z rynku zniknęło 13 proc. przedsiębiorstw przemysłu lekkiego. Zatrudnienie w tej gałęzi przemysłu zmniejszyło się w ciągu trzech ostatnich lat o 46 tys. osób (21 proc.).
Podstawowym narzędziem restrukturyzacji przemysłu lekkiego miały być dopłaty do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta