Państwo prawa i jego treść
Państwo prawa i jego treść
Trybunał Konstytucyjny to sąd orzekający o prawie, a nie o faktach. Dlatego odbywające się dziś doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK to raczej prawniczy dyskurs o stanie polskiego prawa, jego stosowaniu i mankamentach, niż tylko uroczystość z udziałem najwyższych władz państwa.
W ocenie prof. Marka Safjana, prezesa TK, 18 lat funkcjonowania polskiego sądu konstytucyjnego i jego dorobek można mierzyć znaczącym wpływem na porządkowanie prawa, a także określonym wzrostem świadomości prawnej. Ale są to efekty dalece niesatysfakcjonujące, bo ponoć zaledwie co drugi obywatel wie o istnieniu TK, a nikt nie zbadał - jak żartobliwie mówią prawnicy - jaki odsetek tych wiedzących odróżnia Trybunał Konstytucyjny od Trybunału Stanu.
Kilka liczb
W podsumowywanym 2003 r. do TK wpłynęło prawie 3,5 tys. pism, w tym 255 prawidłowo sformułowanych wniosków i skarg konstytucyjnych oraz 212 sformułowanych nieprawidłowo. Rozpoznaniu poddano 82 sprawy (w tym 66 skarg konstytucyjnych złożonych przez obywateli), wydano 70 wyroków. W 41 wyrokach TK uznał zgodność 125 przepisów z konstytucją lub innymi aktami normatywnymi, w 24 wyrokach - niekonstytucyjność 52 przepisów. Wydał także 5 wyroków interpretacyjnych, orzekających, że kontrolowany przepis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta