Vademecum Rzeczpospolitej: Nowe przepisy o VAT: Prace na majątku ruchomym, czyli uszlachetnianie...
Zagraniczne firmy chętnie angażują polskich podwykonawców
Prace na majątku ruchomym, czyli uszlachetnianie Spis treści JACEK JĘDRSZCZYK MARCIN RADWAN ZESPÓŁ VAT ERNST & YOUNGBiorąc pod uwagę przeciętny koszt pracy, który ma wpływ na ostateczną cenę usług, podmioty z Polski sytuują się wciąż poniżej średniej dla rynku europejskiego. Ze względu na tę korzystną sytuację polskie firmy funkcjonujące w ramach powiązań korporacyjnych są często angażowane w wybrane etapy procesu, którego finalny produkt jest opracowywany w innym kraju.
Z reguły nie dochodzi wtedy do przeniesienia własności towaru będącego przedmiotem obróbki, podobnie jak w wypadku świadczenia usług naprawy czy prac serwisowych. W zakresie procedur celnych rozwiązaniem powszechnym jest stosowanie procedury uszlachetniania czynnego pozwalającej na ograniczenie zobowiązań i uproszczenie formalności związanych z rozliczeniami celnymi i podatkowymi.
Procedura częściowo do lamusaWykonywanie w Polsce prac na towarach w ramach jednego lub większej liczby procesów uszlachetniania odbywało się dotychczas zazwyczaj z wykorzystaniem procedury uszlachetniania czynnego. W wypadku prac związanych z obróbką towarów niekrajowych, które mają być następnie wywiezione poza polski obszar celny, najczęściej stosowano uszlachetnianie czynne w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta