Dobre intencje, złe rezultaty
Dobre intencje, złe rezultaty
TOMASZ PIETRZYKOWSKI
Nowe przepisy o równym traktowaniu w zatrudnieniu są nieprzemyślane i niespójne, wywołują wiele wątpliwości i pytań, a niekiedy ocierają się wręcz o niedorzeczność.
Podstawowy w tej kwestii przepis art. 18 3a kodeksu pracy stanowi: "Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy". Kolejny paragraf uzupełnia: "równe traktowanie oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z przyczyn określonych w § 1". Dalej zdefiniowano (ponownie odsyłając do "przyczyn określonych w §1") pojęcia "dyskryminowania" (nie - dyskryminacji!) bezpośredniego i pośredniego.
Elementarna niespójność
Zestawienie tych norm od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta