Koniec postkomunizmu
Koniec postkomunizmu
Znikanie z polskiego pejzażu politycznego SLD i PSL - dwóch partii wywodzących się z PRL - zwiastuje koniec epoki postkomunizmu w Polsce. Zbieżność w czasie z przystąpieniem naszego kraju do UE efekt ten wzmacnia i może utrwalić.
Podejmowane obecnie analizy popełnionych przez aktyw SLD rozmaitych błędów, które doprowadziły do rozkładu tego ugrupowania, same oparte są na błędnym założeniu: że działacze tej partii mogli postępować w różny sposób, a wybrali niewłaściwy. To nie były pomyłki ani błędy. Aktywiści SLD nie byli ani mentalnie, ani organizacyjnie zdolni do innych działań i postaw, bowiem są nimi w większości towarzysze sekretarze PZPR, ukształtowani w okresie PRL. Tworzenie partyjnych klik, podporządkowywanie im wszelkich dziedzin życia publicznego, przy pomocy powiązanych ze sobą lub podstawionych ludzi, budujących w ten sposób grupowe i prywatne strefy wpływów, wykorzystywane do zaspokajania partykularnych interesów - to metody wywodzące się z tamtego okresu i najlepiej opanowane przez aparatczyków ówczesnego chowu. Przewodniczący Miller nie tylko im się nie przeciwstawił, lecz im patronował, a nawet dawał wzór. Funkcjonariusze o innej genealogii podporządkowywali się im, a często je przejmowali. Kariera Aleksandry Jakubowskiej -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta