Skąd wziął się brak prawa do żądania nadpłaty i prawa do korekty
Skąd wziął się brak prawa do żądania nadpłaty i prawa do korekty
Być może wykreślenie z ordynacji podatkowej przepisu, który przed 2003 r. dawał podatnikowi prawo żądania stwierdzenia nadpłaty w razie, gdy podatnik wcześniej zaniżył kwotę zwrotu różnicy podatku, stanie się dla czytelników bardziej zrozumiałe, gdy przypomnimy genezę tego skreślenia.
Do końca 2002 r. art. 79 § 2 pkt 1 lit. b) ordynacji podatkowej uprawniał podatników do żądania stwierdzenia nadpłaty podatku między innymi, gdy wykazali oni w deklaracji VAT-7 kwotę podatku do zwrotu w wysokości mniejszej od należnej. Przepis ten jednak, choć bardzo czytelny, budził wątpliwości natury ogólnej: czy różnica pomiędzy podatkiem naliczonym i należnym w podatku VAT jest w ogóle nadpłatą?
W wyroku z 5 listopada 1999 r. (sygn. III SA 7831/98, niepublikowany, cyt. za NetTAX) NSA stwierdził:
"Różnica pomiędzy podatkiem naliczonym i należnym w podatku od towarów i usług nie jest nadpłatą - świadczy o tym chociażby odwołanie się do art. 75 ordynacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta