Co nam da zmiana prawa po przystąpieniu do Unii Europejskiej
Co nam da zmiana prawa po przystąpieniu do Unii Europejskiej
Za miesiąc Polska przystąpi do Unii. Obok rodzimych praw, instytucji prawnych, wyrosną nam nowe: wspólnotowe. Uzyskamy nowe uprawnienia, ale też i obowiązki. Na pytania dotyczące tych zmian odpowiada prof. Andrzej Wróbel. Pierwszą część rozmowy: "Co się stanie z prawem Polski po przystąpieniu do Unii" opublikowaliśmy 5 marca; drugą: "Sędzia polski jako sędzia wspólnotowy" - 9 marca. Dzisiejsza stara się odpowiedzieć na pytanie, co wszystkie te zmiany oznaczają konkretnie dla ludzi.
Co da osobom prywatnym zmiana systemu prawa w Polsce po 1 maja?
ANDRZEJ WRÓBEL: Niewątpliwie przyczyni się do poprawy ich statusu prawnego. Po pierwsze, jako obywatele Unii staniemy się beneficjentami wielu nowych, nieznanych prawu polskiemu praw (uprawnień), określonych w bezpośrednio skutecznych przepisach prawa wspólnotowego. Przede wszystkim chodzi o uprawnienia wynikające z podstawowych swobód wspólnotowych: przepływu towarów, przemieszczania się osób, usług i kapitału, ale także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta